به سایت ژینو ژن پژوهان خوش آمدید

تلگرام
@zhinogenelab
اینستاگرام
zhino_gene_pazhoohan


بلاگ

آزمایش پاتولوژی

حتما تابحال شماهم واژه پاتولوژی به گوشتان خورده است و کنجکاو شده اید درباره آن بدانید. در این مقاله قصد داریم بگوییم پاتولوژی چیست؟ آزمایش پاتولوژی یعنی چه و پاتولوژی چه کاربردی دارد؟

پاتولوژی به چه معناست؟

واژه پاتولوژی یا آسیب شناسی به معنای مطالعه درد و رنج است (در یونانی pathos به معنی درد و logos به معنی مطالعه است (اما هنگامی که این واژه را در پزشکی مدرن به کار می‌بریم، منظور مطالعه بیماری است.
به بیانی دیگر آسیب شناسی یا پاتولوژی، دستورالعملی است ارتباطی كه علوم پایه و تجربیات بالینی را در بر گرفته و به منظور مطالعه تغییرات ساختاری در سلولها، بافتها و اندامها كه زمینه بیماریها را بوجود می‌آورند، اختصاص یافته است. بنابراین اساس آسیب شناسی مدرن (علم پاتولوژی)، فهم اختلالات سلولی و مولکولی است که باعث ایجاد بیماری‌ها می‌شوند.
لازم است بدانید که آسیب‌شناس یا پاتولوژیست به تشخیص تغییرات در بافت سلول‌ها می‌پردازد.

آزمایش پاتولوژی

آزمایش‌های پاتولوژی شامل فرایندهای پیچیده ای هستند که در نهایت این آزمایش‌ها نقش مهمی در تشخیص و درمان بیماری‌ها ایفا خواهد کرد. به عبارت دیگر تحویل یک نمونه به آزمایشگاه پاتولوژی، مجموعه‌‌ای پیچیده از وقایع را آغاز می‌‌کند که منجر به تشخیص و یا تفسیر پاتولوژیک می‌‌شود. اگر بیمار باشید و پزشک متخصص شما را به آزمایشگاه پاتولوژی میفرستد در واقع بسیاری از تصمیم‌‌ها در رابطه با درمان شما به نتایج آزمایش‌‌های خون و پاتولوژی شما برمی‌‌گردد.
آزمایشات پاتولوژی از آزمایش معمول خون گرفته تا نمونه برداری از بافت‌های سرطانی (بیوپسی‌ها) و مشاهده نمونه‌ها در زیر میکروسکوپ توسط پاتولوژیست را شامل می‌شوند.

دلایل انجام آزمایش پاتولوژی

• درمان بیماری
• نظارت بر پیشرفت بیماری
• پیشگیری از بیماری (به عنوان مثال، پاپ اسمیر یا ماموگرام، خطر بعضی از سرطان‌های رایج زنان را از طریق تشخیص زود هنگام کاهش میدهد)
• تعیین خطر ابتلا به بیماری (به عنوان مثال، مشاهده سطح کلسترول یا خطر ابتلا به بیماری‌‌های ارثی مانند سرطان پستان خانوادگی)

پیشگیری، تشخیص و درمان از طریق پاتولوژی

همانطور که پیش تر اشاره کردیم پاتولوژی به مورد بررسی قرار دادن یک بافت یا اندام و یا مایعات موجود در بدن بیمار به منظور تشخیص دادن بیماری، اطلاق داده میشود. با کمک علم پاتولوژی هم چنین می‌توان علت بروز یک بیماری، نوع و میزان آن را نیز به طور پیشرفته و دقیق مورد مطالعه قرار داد.
متخصصین پاتولوژی در بررسی بیماری‌ها به‌خصوص سرطان تخصص قابل توجهی دارند و خوشبختانه این نوع خطرناک از بیماری‌ها توسط این دسته تشخیص داده خواهند شد. آن‌ها نمونه‌های گرفته شده را زیر میکروسکوپ به بررسی می‌کنند تا متوجه شوند که آیا سرطانی است یا خیر؟
امروزه توسط علم پاتولوژی پیشرفت هایی در به دست آوردن نتایج موفقیت‌آمیز درمان سرطان و ایمنی انتقال خون، درمان شرایط ارثی و واکسیناسیون علیه بیماری‌های عفونی دیده میشود.

کاربرد پاتولوژی در آزمایشگاه 

همانطور که میدانید اگر بیماری دارید، آزمایش خون و پاتولوژی می‌تواند به پزشک شما در پیش‌بینی سرانجام بیماری براساس شرایط فردی و سیر بیماری کمک کند. کاربرد پاتولوژی فقط به موارد ذکر شده در پیشگیری از بیماری‌ها خلاصه نمیشود و آسیب‌شناسان همه کار مشابهی ندارند. بیش از 19 تخصص مختلف وجود دارد که هر یک از این تخصص‌ها تجدید نظر متفاوت و ترکیبی از کار آزمایشگاهی و بالینی را شامل میشود. در این تخصص‌ها، چهار شاخه اصلی وجود دارد:
آسیب‌شناسی شیمیایی – مطالعه پایه بیوشیمیایی بیماری
هماتولوژی – مطالعه اختلالات خون
هیستوپاتولوژی – مطالعه بیماری در بافت انسان
میکروبیولوژی پزشکی – مطالعه عفونت

خواندن 437 بار آخرین تغییر در سه شنبه, 30 شهریور 1400 22:45
به این مطلب امتیاز دهید
(0 امتیازات)

پیام بگذارید

اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات مورد نیاز را که با ستاره نشان داده شده است وارد کنید (*). کد HTML مجاز نیست